http://farsiup.com/images/uvh4fljhnjpueyoy49.png

درباره روستای فروتقه

درباره روستای فروتقه
روستای فروتقه ازتوابع بخش مرکزی شهرستان کاشمر و در فاصله ۱ کیلومتری از شهر قرار دارد و حدود ۱۱۵۰ خانوار ۴۰۰۰ نفر جمعیت رادرخودجای داده است.نام دیگراین روستا(انصاریه)میباشدکه علت این نامگذاری اعزام تعدادزیادی ازنیروهای خودجوش مردمی به جبهه هادرسالهای دفاع مقدس بوده که حاصل آن تقدیم ۴۲ شهید و۲سردار شهید به انقلاب اسلامی میباشد ولی تاکنون درنقشه تقسیمات کشوری نام این روستا کماکان فروتقه باقی مانده است.

علت نامگذاری این روستا به فروتقه به دوران بسیار گذشته برمیگردد که این روستا در کنار یک چشمه قنات احداث ونام اولیه آن فرورفته بوده که باگذشت زمان به فروتقه تغییرنام داده است.

فروتقه در کنار شمال فدافن و در غرب تربقان از جمله آبادی های کهن کاشمر هستند است که در روزگار حمله مغول ، با مهاجمان به مبارزه پرداختند. فروتقه در آن زمان در مسیر راه زاوه به بیهق و گناباد به نیشابور قرار داشت و روستایی آباد و دارای قناتی پر آب بود. در گویش کهن آن دوره خراسان بزرگ برای حفر قنات و ایجاد گالری (سو) از واژه « تقه» استفاده می شد. اهالی غیرتمند فروتقه طی مبارزه با مغول روزها در تقه ها یا همان سو و گالری های قنات مخفی می شدند و چه بسا در دل زمین سازه های هم تعبیه کرده بودند و شب ها به دشمن حمله می بردند.از آن دوره از این آبادی با عنوان فروتقه یاد می شود .»
فروتقه را باید از روستاهای کهنسال ترشیز بزرگ و شهرستان کاشمر بدانیم. وجود یخدان 200 ساله ، حمام قدیمی صد وچند ساله ، مزار دو پیر، وجود چهار شیر آب، منازل قدیمی با عمری بیش از یک قرن و رواج هنر قالی بافی و رنگرزی در کنار آداب و رسوم اهالی گواهی بر قدمت دیرینه روستاست.

روستای فروتقه از نظر فاصله تا شهر می توان گفت که به دلیل گسترش شهر وهمچنین گسترش روستا فاصله بین روستای فروتقه و شهر کاشمر از بین رفته است.

روستا در مجاورت روستای همچون

شرق تربقان،شمال با زمیناهای کشاورزی و باغات، غرب کاشمر و جنوب روستای فدافن قرار گرفته است

قریب به 12 مسجد و 5 حسینیه و تکیه در روستا وجود دارد که در 5 مسجد نماز جماعت برگزار می گردد. روستای فروتقه دارای 18 روحانی بومی میباشد که 16 نفر از آنها درشهرهای دیگر و استان قم مشغول به خدمت و درس خواندن و 2 تن دیگر مقیم روستا میباشند .
وضعیت اقتصادی روستای فروتقه

شغل اصلی مردوم روستای فروتقه کشاورزی ، قالی بافی ، باغداری ودامداری می باشد. البته شغل های دیگری نیز در این روستا موجود است که از نظر اقتصادی مردم این روستا دچار مشکل نمی باشد

از جمله این مشاغل می توان به کارگاهای تراشکاری،مراکز خدماتی، آشپزخانه و غذایی آماده، نانوایی و..... اشاره کرد
آموزش در روستای فروتقه


این روستا دارای مراکز آموزشی متعددی می باشد و از کیفیت مطلوبی برخودار است

دبیرستان دخترانه بزرگمهر _ دبیرستان دخترانه شبانه روزی طباطبایی _ راهنمایی دخترانه حمزه _ دبیرستان پسرانه هجرت _
ابتدایی پسرانه الهام شریعت _ مهد کودک دینا
ورزش در روستای فروتقه

وجود یک سالن ورزشی احداث شده در این روستا از محل مصوبات دور اول سفرهای رئیس جمهور.روستای فروتقه را باید عرصه توجه به ورزش بدانیم.برگزاری 25 جام رمضان و رتبه های برتر ورزشکاران روستا در مسابقات شهرستان و استان مبین این ادعاست ولی متاسفانه مدیریت این سالن به بخش خصوصی واگذار شده و این در حالی است که زمین اختصاص یافته به این سالن با بالغ بر 100 میلیون تومان ارزش از محل همت اهالی و تلاش دهیاری تامین شده و برابر قول مسئولان قرار بود این سالن به دهیاری تحویل شود که نشد.

همچنین یک زور خانه در وسط این روستا قرار دارد. که همچنان

فعالیت دارد و به نام باشگاه امیر المومنین فروتقه مشهور است .

  • نویسنده: reza-karimi
  • نظرات: 1
  • بازدیدها: 12 904
  • تاریخ: 10-10-1393, 15:44

پیام سیستم

جهت ارسال نظر، ابتدا در سیستم لاگین کنید.
  • نویسنده: طوفان
  • نظرات: 0
  • 6 تیر 1394 12:09
کاشمر و فدافن انسان های بزرگی داشته و دارند اما متاسفانه فراموش شده اند مسعولین باید توجه بیشتری به آن داشته باشند.