http://farsiup.com/images/uvh4fljhnjpueyoy49.png

شهادت آیت الله سعیدی

مروري بر زندگينامه شهيد آيت الله سعيدي


شهادت آیت الله سعیدی


شهيد آيت الله سعيدي در دوم ارديبهشت ماه سال ۱۳۰۸در مشهد چشم به جهان گشود. پدر بزرگوارش حجت الاسلام سيد احمد سعيدي بودند.در دوران طفوليت مادرش را از دست داد و تحت نظر پدر مشغول به تحصيل شد.


به گزارش نويد شاهد ، ايشان ابتدا به فرا گيري ادبيات عرب و مقدمات علوم اسلامي پرداخت و در مشهد از دروس فقه و اصول معارف استادان بزرگي چون حاج شيخ كاظم دامغاني، مرحوم حاج شيخ هاشم قزويني و حاج شيخ مجتبي قزويني تلمذ كرد.

براي طي مراحل بعدي علوم اسلامي عازم حوزه علميه قم شد و در آن شهر در محضر اساتيد بزرگي نظير آيت الله العظمي بروجردي (ره) و آيت الله العظمي امام خميني (ره) حاضر شد و سرانجام با زحمات طاقت فرسا و تلاشهاي پيگير به درجه اجتهاد نائل آمد. آيت الله سعيدي علاوه بر ادامه تحصيل و تدريس طلاب به مسافرتهاي تبليغي نيز همت گماشت و درطي يكي از همان سفر ها يكبار در آبادان به خاطر سخنراني افشاگرانه ضد رژيم به زندان افتاد اما در اثر تلاش آيت الله العظمي بروجردي (ره) از زندان آزاد شد پس از اين ماجرا در پي درخواست گروهي از ايرانيان مقيم كويت براي تبليغ اسلام، كه خواستار عالم صالح و مبلغ توانايي بودند. اين ماموريت و رسالت به آيت الله سعيدي واگذار شد و ايشان براي تبليغ دين به كويت عزيمت نمود و مدتي در اين كشور مشغول انجام امور تبليغي شد.

با آغاز نهضت امام خميني(ره )در آغاز دهه ۱۳۴۰آيت الله سعيدي كه شيفته راه و طريق و مسلك مريد خويش بود به نهضت پيوست و از همان آغاز نهضت اسلامي در سنگر مبارزه قدم گذاشت و در اين راه از هيچ كوششي فرو گذار نكرد. شهيد سعيدي از آن روزها چنين نقل مي كند:” هنگام نماز مغرب و عشا به منزل امام (ره )رفتم، مي خواستم با ايشان مذاكره كنم، امام آماده نماز بود، وقتي منظورم را فهميد اندكي نماز را تاخير انداخت. به عرض رساندم: آقا! طبق برداشتي كه من كرده ام، از اين به بعد شما در مبارزات خود، ياوران كمتري خواهيد داشت. امام(ره ) فرمود: سعيدي! چي مي گويي؟! به خدا قسم اگر تمام جن و انس پشت به پشت هم بدهند و در مقابل من بايستند، چون من اين راه را حق يافته ام، از پاي نخواهم نشست” اين ديدار و اين سخنان امام تاثيري عظيم بر روحي مبارز و حقيقت جوي شهيد نهاد و چنان كه خود ايشان نقل ميكنند: “ با سخنان امام چنان دلگرم شدم كه روح تازه اي در وجودم دميده شد و ايمان بيشتري به قيام و حركت امام پيدا كردم”
و اين گونه بود كه زمانيكه پس از تبعيد امام (ره ) در آبان ۱۳۴۳، هنگامي كه مي بايست چراغ مبارزه عليه رپيم خاموش نگردد مجاهدين ايثار گري نظير آيت الله سيد محمد رضا سعيدي جانانه در راه ادامه نهضت كوشيدند و در اين راه از هيچ چيزي حتي بذل جان دريغ نورزيدند. پس از تبعيد امام(ره )، آيت الله سعيدي به دنبال تلاشهاي پيگيري كه جهت معرفي امام (ره) و نهضت پربركتش داشت، هجرتي به عراق كرد و در آنجا جلساتي تشكيل داد و نهضت حضرت امام(ره )و شخصيت والاي روحاني او را تشريح نمود و تلاش و خدمات او بود كه زمينه هاي استقبال از امام را فراهم ساخت.

اما پس از مدتي و با صلاحديد حضرت امام(ره) به عنوان امام جماعت مسجد موسي بن جعفر (ع) در تهران برگزيده شد و اين مسجد را به سنگري براي مبارزه عليه رژيم قرارداده در اين مكان مقدس به تربيت جوانان انقلابي پرداخت. از اهم فعاليتهاي فرهنگي و تبليغي ايشان در اين دوره ترجمه رساله امر به معروف و نهي از منكر امام (ره) از كتاب تحرير الوسيله و چاپ و نشر آن در ميان جوانان بود. همچنين آن شهيد بزرگوار نوارهاي امام (ره) را در نجف تحت عنوان “ولايت فقيه” چاپ و تكثير كرد.

اين اقدامات در نشر ديدگاه ها و اهداف رهبر نهضت اسلامي امام خميني، تاثيري شگرف داشت. اين فعاليتهاي آن شهيد بزرگوار در كنار اقداماتي چون هشدار جدي ايشان نسبت به سرمايه گذاري “كنسرسيوم آمريكايي” - كه از آن به عنوان گام مكمل كاپيتولاسيون ياد مي شود- سبب گرديد تا ايشان بارها توسط ساواك دستگير، زنداني و ممنوع المنبر شود، با ادامه و تشديد فعاليتهاي شهيد سعيدي ايشان توسط نيرهاي امنيتي دستگير و تحت شكنجه قرار گرفت. شدت شكنجه ها به حدي بود كه تنها پس از چند روز بعد از دستگيري در زندان در تاريخ بيست و يكم خرداد ماه ۱۳۴۹ به درجه رفيع شهادت نائل آمد.

  • نویسنده: reza-karimi
  • نظرات: 0
  • بازدیدها: 8 208
  • تاریخ: 21-03-1394, 08:51

پیام سیستم

جهت ارسال نظر، ابتدا در سیستم لاگین کنید.